Najczęściej istnieją rozmaite trudności z przetrzymywaniem naszych zbiorów. Tymczasem poszczególne gatunki warzyw różnią się znacznie co do zdolności przechowywania. Jedne warzywa, jak np. korzeniowe, kapusta, cebula, w sprzyjających warunkach mogą być przechowywane z dobrym skutkiem przez 6-8 miesięcy, a nawet dłużej, inne, jak np. kalafiory, kalarepa, dynia, przez kilka do kilkunastu tygodni, jeszcze inne, np. szpinak, sałata, koperek, tylko przez kilka do kilkunastu dni. Do długotrwałego przechowywania nadają się gatunki warzyw, które odznaczają się stosunkowo niską zawartością wody, mają kształt kulisty lub cylindryczny, ścisłą, zwartą budowę tkanek, mają dobrze okrywającą, skoro- waciałą lub z woskowym nalotem skórkę, zabezpieczającą je przed zbytnim parowaniem wody, a także przenikaniem do wewnątrz organizmów chorobotwórczych. Ponadto warzywa te powinny znosić niską temperaturę przechowywania, tj. około 0°C lub nieco niższą. Warunki te spełniają tylko: brukiew, brukselka, burak, cebula, czosnek, chrzan, korzenie cykorii, kapusta głowiasta, marchew, pasternak, pietruszka, por, salsefia, skorzonera i seler korzeniowy. Warzywa te mogą być przechowywane przez okres kilku miesięcy. O ich wartości przechowalniczej decydować będą następujące czynniki, które należy uwzględniać przy uprawie z przeznaczeniem do przechowywania: odmiana, sposób uprawy, nawożenie itp. oraz warunki zbioru.
Inne wpisy:
Odzież medyczna dla pielęgniarek
Jakie są najnowsze trendy w odzieży medycznej dla pielęgniarek? Czy nowoczesne rozwiązania są wygodne i praktyczne w codziennej pracy? Odkryj, jak rozwija się branża odzieży medycznej i jakie innowacje warto poznać.
Popularne wpisy:
Zajęcia Pozalekcyjne: Rozwijaj Talenty i Zainteresowania
Zajęcia pozalekcyjne stanowią niezwykle istotny element edukacji dzieci i młodzieży. To w nich kształtują się pasje, rozwijają talenty, i uczą wartościowych umiejętności. Ten artykuł...
Gabloty ogłoszeniowe
Masz problemy z utrzymaniem uczniów w ryzach? Daj im specjalne zadanie do wykonania. Każdy ma talent w innej dziedzinie, swoje zainteresowania, wyjątkowe umiejętności. Czas...
Separatory koalescencyjne
Separatory koalescyjne fascynują swoją skomplikowaną budową i skutecznością. Jak działa ta technologia? Co sprawia, że potrafi efektywnie separować ciecze? Odpowiedzi na te pytania pozostają nieodkryte, a ja z niecierpliwością oczekuję na kolejne eksperymenty i rozwikłanie tajemnicy separatorów koalescyjnych.